Kominek powietrzny, a kominek z płaszczem wodnym – Który wybrać?
Przy budowie kominka pojawia się wiele pytań. Jedno z nich to, co wybrać czy kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym i jak należy uzasadnić wybór. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. W każdym przypadku wymaga indywidualnych kalkulacji. Dla jednej grupy osób lepszym rozwiązaniem będzie kominem powietrzny, z kolei dla drugiej grupy będzie to kominek z płaszczem wodnym. By decyzja była prostsza do podjęcia należy określić cele. Przeznaczenie kominka, nasze oczekiwania co do użyteczności oraz wyglądu. Trzeba określić jakie posiadamy możliwości finansowe oraz ile jesteśmy w stanie rzeczywiście przeznaczyć.
Który kominek jest lepszym rozwiązaniem, kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno jeden kominek jak i drugi posiadają swoje zalety oraz wody, które należy poznać i oczywiście porównać. Należy przekalkulować zebrane informacje i dopiero wtedy podjąć indywidualny wybór.
Kominek powietrzny posiada powietrzny wkład kominkowy. Pomieszczenia ogrzewają się poprzez ogrzewanie pokoju przez szybę oraz front wkładu w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze z kominka można rozprowadzać także do innych pomieszczeń.
Kominem z płaszczem wodnym posiada wmontowany wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Taki typ kominku połączony jest z instalacją CO. Pomieszczenia ogrzewają się poprzez ogrzewanie powietrza przez szybę, front wkładu oraz poprzez ogrzewanie wody, która dzięki instalacji CO trafia do odpowiednich miejsc np. grzejników.
Który kominek polecają fachowcy?
Wybór kominków to indywidualna kwestia każdego użytkownika, która powinna być podjęta na podstawie zebranych informacji. Kominek powietrzny jest częściej polecany tam, gdzie kominek będzie pełnił bardziej funkcje ozdobne oraz funkcje dogrzania pomieszczenia lub całego domu. Może być stosowany okazyjnie jak i systematycznie. Kominek z płaszczem wodnym jest polecany tam, gdzie będzie to główne źródło ogrzewania całego domu. Ogrzewanie będzie używane bardzo często i regularnie. Zastawiając się, który kominek wybrać, powietrzny czy z płaszczem wodny należy określić cel i jego funkcje jakie będzie spełniał kominek. Trzeba określić budżet na jego budowę. Przy przeanalizowaniu tych informacji decyzja będzie łatwiejsza do podjęcia, który kominek będzie okaże się lepszym wyborem. Wady i Zalety kominków powietrznych oraz z płaszczem wodnym
Kominek powietrzny – wady i zalety
System DGP jest brany pod uwagę właściwie tylko, gdy w grę wchodzi nowy budynek bądź po remoncie. Należy rozprowadzić przewody, którymi ciepłe powietrze będzie dostawać się do ogrzewanych pomieszczeń.
Ta metoda grzewcza wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza na całej powierzchni domu. Przenosi ona kurz i różne pyłki, co nie jest obojętne dla osób uczulonych, alergików. DGP rzadko też pozwala uzyskać jednakowy komfort cieplny w całym domu.
Zaletą DGP jest częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej. Jeśli się zdarzy, że system nie będzie działał, zatrzymają się wentylatory, to wkładowi kominkowemu nic nie powinno się stać.
Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety
W przypadku kominka z płaszczem wodnym, gdy zatrzyma się pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji CO, to nie tylko dom będzie zimno ale może dojść do zagotowania się wody w płaszczu wodnym. Następstwa zdarzenia mogą być nieobliczalne. Nigdy nie powinno się liczyć na to, że jakoś to będzie, bo są przecież jakieś zabezpieczenia w postaci zaworów bezpieczeństwa, lub, że w razie wypadku będziemy wyjmować z kominka płonące polana.
Kominek z płaszczem wodnym musi być wyposażony nie tylko w zawory bezpieczeństwa ale także w zasilacz awaryjny, pozwalający na zasilanie pomp i automatyki przez potrzeby czas di wypalenia jednej porcji drewna. Trzeba uwzględnić dobre połączenie instalacji CO z kominkiem lub spełniać dodatkowe warunku, które pozwalają na pracę w układzie zamkniętym okaże się, że sam zakup odpowiedniego wkładu to tylko mała część kosztów wykonania sprawnej i bezawaryjnej instalacji grzewczej.
Podsumowanie
Nie ważne czy to chodzi o kominek dekoracyjny, czy o urządzenie grzewcze, zakup konkretnego wkładu należy skonsultować z fachowcem. Instalator potrafi właściwie ustalić, czy wkład ma pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia, czy też za pomocą odpowiedniego przewodu z zewnątrz budynku. Stosownie do potrzeb dobierze wyposażenie dodatkowe w postaci elektrycznych otwieranych przepustnic powietrza. Samodzielny zakup w sklepie może okazać się bardzo nieopłacalnym rezultatem.
W naszej opinii najlepszy kominek powietrzny, Wkład kominkowy LUCY 16
Godny polecenia kominek z płaszczem wodnym HAJDUK VOLCANO Wh 12 670×510
Najnowsze komentarze