Podstawowe zasady budowy kominka
Prawidłowy wykonany kominek gwarantuje nam bezawaryjne i przede wszystkim jego bezpieczne użytkowanie. Zabierając się do budowy kominka powinniśmy kierować się zasadami budowlanymi jak również kominiarskimi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kominek będzie działał sprawnie.
Sprawne działanie kominka zapewni nam wybór odpowiednio dużego kanały dymowego, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin z komory paleniskowej. Powinien to być oddzielny kanał o wymiarach minimalnych 21 x 21 cm i wysokości nie mniejszej niż 8 m. Wysokość mierzymy od miejsca wylotu spalin do ich wylotu na zewnątrz. Aby dym nie wydostawał się do pomieszczenia, a drewno w kominku dobrze się paliło musimy również zadbać o zachowanie proporcji wymiarów elementów: komory dymowej, gardzieli oraz komory paleniskowej.
Od czego zaczynamy budowę kominka?
Oczywiście podstawowym i najważniejszym elementem kominka jest jego komora paleniskowa. Wielkość komory dopasowujemy do wielkości pomieszczenia, w którym kominek funkcjonuje. Jednak szerokość otworu komory powinna wynosić minimum 70 cm, a powierzchnia jej otworu równa się ok. 1/50 powierzchni pomieszczenia. Załóżmy, że powierzchnia pokoju kominkowego to 30 m2, optymalne wymiary otworu komory paleniskowej to: szerokość 92 cm, a wysokość 72 cm.
Odpowiednia głębokość komory to połowa jej szerokości, jednak nie mniej niż 40 cm. Aby ograniczyć przycinanie cegieł powinniśmy również uwzględnić wymiar cegieł przy doborze wymiarów kominka. Zwrócimy również uwagę, aby tylna ściana komory paleniskowej powinna być nachylona do otworu pod kątem 80 stopni, ścianki boczne ustawiamy ukośnie do komory i ściany tylnej. Dzięki temu ciepło będzie kierowane do pomieszczenia.
Dobór odpowiedniego wkładu kominkowego.
Właściwe wykonanie komory dymowej zapewni nam prawidłowe działanie kominka. Komora dymowa jest poszerzeniem dolnej części kanału dymowego i przejmująca dym z kanału dymowego. Nad komorą paleniskową wykonujemy przesklepienie z gardzielą, która połączy ją z komorą dymową, a później z kanałem dymowym. Gardziel również musi mieć odpowiednią wielkość otworu. Dobieramy ją do wielkości otworu komory paleniskowej – nie mniejsza niż 1/10 jego powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest szczelina o szerokości 12 cm przez całą szerokość paleniska. Pamiętajmy również, że musi być zainstalowany szyber, co pozwoli na regulację odpływu spalin. Głębokość i szerokość komory dymowej powinna być taka sama jak komora spalania. Bazując na naszym przykładzie wymiar ten to 92 x 45 cm. W zależności o wielkości kominka oraz jego ustawienia do kanału dymowego dobieramy wysokość komory dymowej. Jej wysokość powinna mieścić się w przedziale między 45 a 55 cm. W naszym przykładowym kominku równa się 50 cm, biorąc pod uwagę, że nachylanie ścianki czołowej komory dymowej powinno wynosić ok. 60 stopni to wysokość komory dymowej.
Z czego budujemy ?
Kominek może budować z cegły ceramicznej i kształtek z piaskowca oraz cegieł cementowo-glinianych. Najlepszym rozwiązaniem do komory paleniskowej jest wyłożenie jej płytkami szamotowymi na zaprawie szamotowej. Pamiętajmy, że cegły ceramiczne przed użyciem namaczamy. Dzięki temu nie odciągną wody z zaprawy przed związaniem. Przy budowie kominka pośpiech nie jest dobrym doradcą. Warstwy cegieł układamy powoli, pozwalamy, aby przed ułożeniem kolejnej warstwy zaprawa w poprzedniej zdążyła związać. Przy elementach, które mają kontakt z ogniem i dymem (kanał dymowy, komora dymowa, palenisko) powinny być murowane na pełną spoinę.
Przed rozpoczęciem eksploatacji kominka powinniśmy go dosuszyć. Proces ten zaczynamy nie wcześniej niż 7 dni od zakończenia prac. Spalamy z przerwami niewielkie ilości wiórków drewnianych, pamiętajmy jednak, że nie możemy dopuścić do nadmiernego rozgrzania. Miesiąc od zakończenia wszystkich prac możemy normalnie korzystać ze zbudowanego kominka.
Najczęściej popełniane błędy przy budowie kominka.
-
- nieprawidłowa cyrkulacja powietrza,
- brak kanału wentylacyjnego,
- nieprawidłowe podłączenie komina z kominkiem,
- niewłaściwe zabezpieczenie miejsca wokół kominka,
- nieprawidłowy montaż kratek nawiewnych,
- nieprawidłowy wybór miejsca na kominek.
Najnowsze komentarze