Który kominek lepszy? Żeliwny czy stalowy? Wady zalety, montaż itd
Wybór wkładu kominkowego nie jest łatwy. Na rynku mamy dostępne dwie opcje. Pierwszą jest wkład żeliwny, a drugą wkład stalowy. W kolejnych punktach zostaną opisane zalety, wady oraz proces montażu każdej z tych opcji, a w podsumowaniu opisane będzie krótko jaki wkład, jakie wymagania spełnia. Podczas planowania instalacji kominka w domu, jednym z kluczowych wyborów jest rodzaj wkładu kominkowego – żeliwny czy stalowy. Każdy z nich ma swoje specyficzne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej przedstawiamy szczegółowe porównanie obu tych opcji, aby ułatwić Ci wybór najlepszego rozwiązania.
W naszym sklepie kupisz
Wkłady stalowe
Zalety
- Pierwszą zaletą jest oczywiście trwałość. Przy prawidłowym eksploatowaniu wkłady te wytrzymają bardzo duży okres czasu, więc są dobrą inwestycją, jedyne co należy wymieniać częściej to szamotowe wyłożenie paleniska, które może pękać pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Nie jest to zbyt wielki problem, ponieważ możemy wybrać wkłady wyłożone małogabarytowymi wkładami szamotowymi, które są bardziej odporne.
- Kolejną zaletą jest duża dostępność nietypowych, wykonanych na indywidualne zamówienie modeli. W tej kwestii jedynym ograniczeniem jest szyba, która może mieć maksymalnie 150 centymetrów długości.
- Wydajność grzewcza jest kolejnym atutem wkładu stalowego. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, na którą składa się między innymi czopuch o dużej powierzchni, system dopalania spalin oraz kurtyna powietrza, zapewnia wydajność grzewczą wyższą od wkładu żeliwnego nawet o 25%.
Wady
- Z wad wkładu stalowego możemy wymienić cenę, ponieważ jest wyższa od ceny jaką zapłacimy za wkład żeliwny.
Montaż
Montaż takiego kominka należy rozpocząć jeszcze przed wprowadzeniem się do domu, ale już po wykonaniu stanu surowego zamkniętego i wylewek. Gdy pomieszczenie jest odpowiednio przygotowane, czyli w pomieszczeniu znajduje się komin z przewodem dymowym oraz kratka wentylacyjna można rozpocząć montaż kominka. Montaż polega jedynie na starannym wypoziomowaniu oraz połączeniem z kominem. Kolejnym etapem jest oczywiście wykonanie ozdobnej obudowy i to właśnie ten element zajmuje najwięcej czasu.
Wkłady żeliwne
Zalety
- Większość produktów będzie w niższej cenie od produktów stalowych. Na rynku są również produkty oferujące dużo wyższą jakość wykonania, ale znaczną większość na rynku stanowią wkładu tańsze i trochę gorzej wykonane.
- Dobrze komponują się z typowymi kominkami rustykalnymi, gdzie masywna rama drzwiczek ma swój specyficzny urok, ale trudny do zaakceptowania w dzisiejszych standardach. Do wystrojów klasycznych wkłady stalowe po prostu nie będą pasowały, wtedy wkład żeliwny będzie odpowiednią alternatywą. Kominek w salonie często powinien głównie wyglądać, więc jago inne właściwości mogą nie być tak ważne.
Wady
- Wadą może być to, że wkład będzie dużo trwalszy przy prawidłowej eksploatacji, więc powinno się na niego bardziej uważać niż na wkład stalowy. Z typowych uszkodzeń takiego wkładu możemy wymienić utratę szczelności po kilku sezonach grzewczych przez wykruszenie się spoiwa na łączeniu elementów.
- Dużą wadą dla wielu osób będzie na pewno dostępność modeli oraz możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb, ponieważ na rynku mają przewagą bardzo typowe modele.
- Wydajność grzewcza jest dużo mniejsza niż w przypadku wkładów stalowych, ponieważ jest mniejsza o około 25%, co również może być problemem.
Montaż
Montaż będzie wyglądał tak samo jak w przypadku wkładu stalowego, ale duży problem może stanowić waga, ponieważ będzie na większa niż wkładu stalowego.
Kratki kominkowe do kominków stalowych i żeliwnych
Podsumowanie
Z powyższych list może wynikać, że wkłady stalowe nie mają konkurencji w porównaniu z wkładami żeliwnymi, ale wcale tak nie jest. Cena wkładów żeliwnych możne rekompensować ich wady, a odpowiednie użytkowanie znacząco wydłuży ich żywotność. Wkład żeliwny będzie odpowiednim wyborem dla osób, które mają klasyczny wystrój wnętrza, a właściwości grzewcze oraz trwałość nie będzie stanowiła dużego problemu. Zakup tego typu produktu powinny również rozważyć osoby z ograniczonym budżetem. Wkład stalowy jest dobrym wyborem dla osób z większym budżetem, ale również dla ludzi ceniących sobie takie właściwości jak: trwałość, dopasowanie do potrzeb oraz wydajność grzewcza. Wkłady stalowe również świetnie wpasują się w nowoczesny wystrój wnętrza, ze względu na swój wygląd zewnętrzny. Zakup wkładu kominkowego powinien być inwestycją na lata, więc wybór należy dobrze przemyśleć.
Wybór między wkładem żeliwnym a stalowym zależy od wielu czynników, takich jak budżet, preferencje estetyczne i wymagania dotyczące wydajności grzewczej. Wkłady stalowe oferują nowoczesny wygląd, wyższą wydajność i trwałość, ale są droższe. Z kolei wkłady żeliwne są bardziej przystępne cenowo, pasują do tradycyjnych wnętrz, ale mogą wymagać ostrożniejszego użytkowania.
Decyzja o wyborze wkładu kominkowego powinna być dokładnie przemyślana, aby kominek służył przez lata, spełniając oczekiwania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Najnowsze komentarze