Wkłady kominkowe a rekuperacja. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Co to jest rekuperator?
Na początku warto wyjaśnić czym jest rekuperator oraz zasadę jego działania. Tak, więc rekuperator jest to urządzenie, które pozwala zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Mówiąc prościej – to urządzenie odzyskuje ciepło z wentylacji.
Jaka jest zasada działania rekuperatora?
Działanie opiera się na dwóch wentylatorach – wywiewny i nawiewny – oraz wymienniku ciepła, w którym powietrze dopływające ogrzewa się od cieplejszego powierza wywiewanego. W rekuperatorze są zamontowane również filtry, które sprawiają, że czystsze powietrze trafia do domu, co jest korzyścią z jego użytkowania.
Jaka jest różnica między DGP a rekuperacją?
Podstawową różnicą będzie ilość oraz sposób rozmieszczenia anemostatów czy kratek wentylacyjnych. W przypadku systemu nawiewu ciepłego powietrza z kominka powietrze jest jedynie nawiewane do pomieszczeń mieszkalnych, nie ma natomiast możliwości odprowadzenia zużytego powietrza np. z łazienek. Teoretycznie funkcję wywiewną powinna spełnić wentylacja grawitacyjna, jednak jest ona bardzo nieefektywna – szczególnie w przypadku, gdy w budynku zamontowane są szczelne okna – wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa.
Czy rekuperator możemy zamontować w domu z kominkiem? Oczywiście. Są jednak warunki, które muszą być spełnione, aby taka instalacja mogła zaistnieć.
Pierwszym warunkiem jest to, że kominek musi posiadać zamkniętą komorę spalania.
Drugim jest fakt, że do samego kominka musi być doprowadzone osobnym kanałem powietrze potrzebne do procesu spalania. Jeśli takiego doprowadzenia nie ma – kominek będzie pobierał powietrze z wnętrza pomieszczeń.
Źle dobrany kominek może powodować wychłodzenie pomieszczenia, więc szczególną uwagę należy poświęcić na dobranie odpowiedniego kominka.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rekuperatora oraz jego montażu?
Uzyskanie oczekiwanych i odczuwalnych efektów z rekuperacji gwarantuje prawidłowa praca całego systemu, a poniżej zostały przedstawione kryteria. Należy zwrócić uwagę na dostosowanie regulacji – powinno się wziąć pod uwagę pracę wentylacji ze wspomaganiem turbiny. Należy również uwzględnić ogólny przebieg powietrza – zbyt mała średnica rury i przepływ zbyt dużej ilości powietrza, aby zapewnić właściwą prace wentylacji spowoduje zbyt hałaśliwe działanie instalacji. Natomiast rura o zbyt dużym rozmiarze, pozbawiona turbiny będzie przyczyną niewłaściwie działającej wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem nie jest też umieszczenie wyciągu w okolicy kominka, ponieważ skutkiem tego będzie szybsze zużywanie się elementów instalacji.
Co również należy mieć na uwadze przy montażu rekuperatora?
Należy pamiętać, że kominek z rekuperatorem często jest tylko uzupełniającym źródłem ciepła, a oprócz kominka dom powinien mieć zainstalowaną tradycyjną instalację centralnego ogrzewania opartą na piecu lub pompie ciepła.
Jeżeli kominek będzie traktowany jako główne źródło ciepła należy wykonać niezależną instalacje rozprowadzenia powietrza kominkowego lub zastosować kominek z płaszczem wodnym – jest to rozwiązanie, które pozwala na regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą termostatów na grzejnikach, więc również może być ciekawym rozwiązaniem.
Gdy rozważasz wykonanie tylko jednego z dwóch systemów DGP lub rekuperacji – pamiętaj, że instalacja rekuperatora nawet bez bezpośredniego połączenia z kominkiem może rozprowadzić ogrzane powietrze po całym domu.
Podsumowanie
Z powyższego tekstu możemy stwierdzić, że rekuperacja jest bardzo oszczędną metodą, a jej zastosowanie może być bardzo wygodne w codziennym stosowaniu. Wszyscy wiemy, że inwestycja w nasz dom jest dla nas bardzo ważna, więc każda powinna być przemyślana i podjęta w odpowiedni sposób, nie spieszmy się więc z wyborem, a za to poświęćmy mu więcej czasu i zastanowienia, aby nie żałować tej decyzji. Jeżeli podejmiemy decyzje, że chcemy zamontować system rekuperacji powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć, jak będzie działał w naszym domu oraz czy da nam zadowalające efekty. Jeżeli mamy wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistami.
Najnowsze komentarze