Wkład kominkowy z płaszczem wodnym ( budowa,przeznaczenie, rodzaj stosowanego paliwa, warunki użytkowania )
Kominki cieszą się wielką popularnością. Dopełniają obraz dobrze urządzonego, przytulnego saloniku lub sypialni, roztaczając magiczną aurę. Warto jednak pamiętać, że poza atrakcyjnym wyglądem, mogą być przede wszystkim użyteczne. Jeżeli chcesz, by kominek w twoim domu nie był wyłącznie ozdobą salonu, symbolem czegoś przy czym siedząc można opowiadać dzieciom historie w jesienne wieczory, dobrze, byś zaopatrzył go w odpowiedni wkład kominkowy. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wkład z płaszczem wodnym. Kominek w takim wydaniu może być wydajnym źródłem ciepła i ogrzewał nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale cały dom, a nawet dostarczał ciepłej wody użytkowej, na przykład do gorącej kąpieli.
W kominku z wkładem z płaszczem wodnym palimy drewnem. Z tego powodu jest uważany za najbardziej ekonomiczny i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu i wody użytkowej. Drewno to materiał powszechnie i łatwo dostępny, a także bardzo tani. W skali sezonu, może okazać się, że nasze wydatki są nawet o połowę niższe niż gdybyśmy dom opalali na przykład węglem. Dodatkowo drewno podczas spalania wytwarza zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż kotły węglowe.
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym różni się od standardowego wkładu do kominka tym, że posiada korpus o dwóch ściankach, zwanych właśnie „płaszczem”, stąd jego nazwa. Otaczają one palenisko kominka. Pomiędzy ściankami przepływa woda, która ogrzewa się poprzez płomienie z paleniska. Następnie ciepła woda jest dystrybuowana na cały dom. Płynie do instalacji centralnego ogrzewania, a stamtąd do grzejników, dzięki czemu ogrzewa wszystkie pomieszczenia w naszym domu. W zasobniku gromadzona jest w ciepła woda do użytku codziennego. Taka woda jest zdatna do użytku, nawet jeśli w kominku ogień przestał się palić. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie w górnej części korpusu wkładu wężownicę, będzie ona bezpośrednio ogrzewać przepływającą przez nią wodę. Cała instalacja działa dzięki pompie obiegowej, która sprawia, że woda cały czas krąży. Ostygła już woda wraca z powrotem do płaszcza wodnego i czeka na ponowne podgrzanie. Z tego powodu niezbędny jest dostęp do energii elektrycznej.
Trzeba również zabezpieczyć się przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody we wkładzie kominkowym. W tym celu należy nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu jej temperatury, co możliwe jest dzięki wymiennikowi chłodzenia awaryjnego, który wmontować można w wodny wymiennik ciepła. Do wzrostu ciśnienia może dojść także w przypadku odcięcia od prądu. Wtedy sprawdzi się awaryjne zasilanie (UPS), czyli akumulatora wraz z elektronicznym układem, które uruchomione zostaje automatycznie w przypadku braku napięcia w sieci elektrycznej.
Aby używać kominku z wkładem z płaszczem wodnym wystarczy rozpalić w nim raz ogień i dokładać drewno regularnie, żeby płomień nie wygasł. Może być to odrobinę uciążliwe, jeśli będziemy bardzo zajęci i nie będziemy pamiętać, czy nie będziemy mieli czasu, żeby dołożyć opału lub po prostu nie będzie nas jakiś czas w domu. Dlatego taki kominek nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania w naszym mieszkaniu. Szczególnie, że latem czy wiosną trzeba byłby rozpalać w kominku, bo w przeciwnym razie nie byłoby w ogóle ciepłej wody do użytku. Kolejnym problemem mogłoby być ewentualne odcięcie od źródła prądu. Takie patowe sytuacje zdarzają się niezbyt często i przeważnie trwają krótko, niemniej jednak nawet kilka godzin bez ogrzewania i ciepłej wody w samym środku zimy mogłyby być bardzo nieprzyjemne. Trzeba być na wszystko przygotowanym. Najlepiej więc taki kominek połączyć z jakimś innym, zapasowym urządzeniem grzewczym, na przykład kotłem gazowym. Warto zgrać te dwa źródła ogrzewania raz a porządnie i ułatwić sobie życie maksymalnie. Jeśli zastosujemy odpowiednią automatykę, nasze zapasowe urządzenie uruchomi się samoczynnie, gdy temperatura w kominku spadnie poniżej ustalonej temperatury, a my nie będziemy musieli się niczym martwić.
Jeśli chcesz zaoszczędzić, a także zależy ci na jak najekologiczniejszym sposobie ogrzania swojego domu, wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest rzeczą zdecydowanie wartą rozważenia.
Najnowsze komentarze