Rodzaje ogrzewania z kominka powietrznego z DPG
Większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie domu bez kominka. Dobrze dobrany kominek ma nie tylko sporo walorów estetycznych, ale również i funkcjonalnych. Wytworzone ciepło można łatwo rozprowadzić do poszczególnych pomieszczeń, wykorzystując system dystrybucji gorącego powietrza, czyli tzw. DPG.
Specyfikacja kominków z DPG
Z kominkami wyposażonymi w system dystrybucji gorącego powietrza spotkamy się najczęściej tam, gdzie w pobliżu nie ma odpowiedniej sieci gazowej, a zakup pompy jest po prostu nieopłacalny. Zamiast tego można zastosować kominek z DPG. Wkład kominkowy połączony jest z systemem kanałów powietrznych, którymi można ogrzać większą część naszego domu. W tego typu urządzeniu ciepłe powietrze, wytworzone przez wkład kominkowy, rozprowadzane jest w sposób naturalny (grawitacyjny) lub wymuszony.
Warto również wspomnieć, że wedle przepisów kominek z DPG nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Nie oznacza to jednak, że nie może być on źródłem podstawowym, a jako element uzupełnienia możemy zastosować np. grzejniki elektryczne.
Jak już wspomniano, montaż wkładu z systemem DPG opłaca się gdy w w pobliżu nie ma sieci gazowej, a zakup i montaż pompy ciepła jest zbyt kosztowny. Należy pamiętać, że w przypadku wkładu z systemem DPG opał należy uzupełniać co kilka godzin. W zimie nawet co 3-4 godziny. Można zatem dojść do wniosku, że przy podjęciu decyzji o montażu tego rodzaju kominka ważny jest także styl życia domowników i czas jaki spędzają w domu.
Aby kominek z DPG działał skutecznie należy umieścić wkład w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze, nie mniejszej niż 30 m3. Każdy 1kW mocy wkładu przypada na 4 m3 pokoju. System DPG zazwyczaj montuje się w salonie, musi być on także podłączony do szczelnego i odpornego na wysoką temperaturę przewody dymowego. Komin musi zatem wytwarzać odpowiedni ciąg, a jego wysokość, zgodnie z przepisami, nie powinna być mniejsza niż 4.5 m mierzone od miejsca podłączenia wkładu. Pamiętajmy również o doprowadzeniu odpowiedniej ilości powietrza do spalania – około 10 m3 na 1kW mocy wkładu.
System grawitacyjny
Kominek rozprowadzający ciepło w sposób grawitacyjny jest wysoce niezawodny, albowiem nie wymaga on zasilania prądem. Ciepło rozprowadzane jest tutaj w sposób naturalny, samoczynny. Jego cena waha się od 1000 PLN do 8000 PLN w zależności od wykorzystanych materiałów i ich jakości. Nie pozwala on jednak na ogrzanie większych powierzchni niż pomieszczenia ulokowane tuż obok kominka. Nie można także sterować jego działaniem. W przypadku systemu grawitacyjnego (naturalnego) ważna jest kwestia umieszczenia wylotów ciepłego powietrza powyżej wylotów kominka, dzięki czemu ruch gorącego powietrza jest w ogóle możliwy. Dodatkowo należy również zadbać o odpowiednią filtrację gorącego powietrza.
W systemach grawitacyjnych istotna jest wysoka temperatura nawiewu z anemostatów lub kratek poraz mała prędkość przepływu powietrza. Dzięki niej powietrze mocno nagrzewa się od wkładu kominkowego. Wadą systemu grawitacyjnego jest często występujące zjawisko pirolizy kurzu, które występuje przy braku właściwej filtracji. Powoduje to spadek popytu na tego typu rozwiązania.
System wymuszony
System wymuszony jest dużo bardziej skomplikowany niż system naturalny, co w praktyce przekłada się także na zdecydowanie wyższą cenę. Stosuje się go jednak częściej, albowiem umożliwia on ogrzanie pomieszczeń znajdujących się dalej od kominka. Długość przewodów służących do rozprowadzenia ciepłego powietrza dochodzi nawet do 10 metrów.
Głównym elementem systemu wymuszonego jest aparat nawiewny, który zasysa gorące powietrze ogrzane przez wkład i tłoczy je do odnóg systemu. Aparat nawiewny umieszczany jest nad kanałem nawiewnym, w odległości około 2 – 4 m powyżej wkładu kominkowego. Przed aparatem nawiewnym stosuje się specjalne bypassy z przepustnicą i termostatem bimetalicznym. Dzięki niemu, gorące powietrze jest przeprowadzanie przez króciec do wydzielonego pomieszczenia. Bypass jest również wyposażony w filtr oczyszczający powietrze, które dostaje się do aparatu. Wyloty kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze mogą znajdować się na różnych kondygnacjach budynku – zarówno na parterze, piętrach, jak i na poddaszu.
W przypadku zastosowania systemu wymuszonego możemy także zdecydować się na zastosowanie sterowania, dzięki któremu drewno będzie paliło się równomiernie, a my uzyskamy możliwość regulacji ilości doprowadzonego z zewnątrz powietrza.
Podsumowując, kominek powietrzny z systemem dystrybucji gorącego powietrza może być idealnym rozwiązaniem, gdy w pobliżu nie zainstalowano jeszcze sieci gazowej, a instalacja pompy ciepła wydaje się zbyt kosztowna. Do wyboru mamy kominek z DPG rozprowadzający ciepłe powietrze w sposób grawitacyjny lub wymuszony. Należy pamiętać, że system DPG nie może być jedynym źródłem ciepła w naszym domu.
Znajdź najlepszą obudowę kominka
Najnowsze komentarze