kominek z płaszczem wodnym sposoby instalacji urządzenia, wady zalety.
Coraz więcej osób posiadających dom lub przestronne mieszkanie decyduje się na montaż kominka. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie on dostarczy zimą najwięcej ciepła, a dodatkowo nada pomieszczeniu przytulnego uroku. Jednak przed podjęciem decyzji, dotyczącej zakupu najodpowiedniejszego kominka należy zapoznać się ze sposobem montażu poszczególnych typów kominków, a także ich zaletami i wadami.
Kominki z płaszczem wodnym zyskały ostatnio na popularności. Głównym tego powodem jest brak konieczności montażu rury DGP, na którą wygospodarować należy sporo przestrzeni, a także możliwość rozpalania w kominku drewnem. Dodatkowo dochodzą kwestie estetyczne, choć tutaj ostateczna decyzja zależy od gustu poszczególnych osób.
Sposób montażu kominków z płaszczem wodnym
Kominki z płaszczem wodnym, jak i pozostałe instalacje grzewcze montować powinien wyłącznie fachowiec, posiadający odpowiednie umiejętności. Jest to szczególnie istotne, ponieważ niewłaściwie zamontowane ogrzewanie kominkowe może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia domowników.
Przed podjęciem decyzji o montażu kominka z płaszczem wodnym należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak zapotrzebowanie na ciepło, sposób jego przekazywania (podłogowe, ścienne czy grzejnikowe) oraz całkowitą powierzchnię do ogrzania. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy kominek będzie zamontowany w niewielkim pomieszczeniu, jak np. sypialnia, czy w przestronnym salonie. Dodatkowo należy zweryfikować, czy w kominku rozpalane będzie codziennie, czy tylko w wybrane dni, od tego bowiem zależy decyzja, jaką pojemność powinien mieć zbiornik buforowy.
Przechodząc do montażu kominka należy ściśle trzymać się wymagań i wskazówek producenta, tak by uniknąć ewentualnych nieprawidłowości. Instalacja kominka powinna być połączona z instalacją centralnego ogrzewania za pośrednictwem zestawu wymiennikowo-pompowego, z kolei do transportowania wody konieczne będzie podłączenie dwóch rur przyłączeniowych. Co więcej, podczas montażu kominka należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów przewodu kominkowego, tak, by jego średnica wynosiła minimum 15cm, a wysokość wynosiła minimum 4m.
Zalety kominków z płaszczem wodnym
Główną zaletą kominków z płaszczem wodnym jest ich wysoka sprawność. W przeciwieństwie do pozostałych typów kominków, te wyposażone w płaszcz wodny mogą ogrzać nie tylko to pomieszczenie. Szacuje się, że sprawność kominków z płaszczem wodnym sięga nawet do 80%. Woda otaczająca szczelnie kominek przekazuje ciepło dalej, do instalacji CO zapewniając ciepło w całym domu.
Kolejną zaletą tego typu kominków jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Poziom obniżenia kosztów uzależniony jest od tego, czy kominek stanowić będzie główne źródło ogrzewania, czy jedynie dodatek. Warto przy tym pamiętać, że tego typu kominki stosowane są zwykle we współpracy z kotłami napędzanymi gazem ziemnym, gazem płynnym, energią elektryczną lub olejem opałowym, które są znacznie droższe od drewna. Jeśli więc większość ciepła pochodzić będzie z kominka koszty ogrzewania w sezonie mogą ulec obniżeniu nawet do 40%.
Co więcej, niewykorzystana energia cieplna z kominków z płaszczem wodnym przechowywana jest w specjalnych zbiornikach buforowych, skąd może być przekazywana również do kanalizacji. Tym samym inwestycja w kominek z płaszczem wodnym zapewni ogrzewanie zarówno domu, jak i wody użytkowej.
Wady kominków z płaszczem wodnym
Choć większość osób decydujących się na zakup kominka liczy się z wysokimi kosztami inwestycji, to często cena instalacji kominka z płaszczem wodnym bywa zaporowa. Dzieje się tak głównie dlatego, że tego typu kominek wymaga zastosowania dodatkowego, alternatywnego źródła ogrzewania. Co więcej, również same wkłady do kominka są nawet dwukrotnie droższe niż w przypadku kominków tradycyjnych. Tym samym przed podjęciem decyzji o montażu tego typu kominku należy szczegółowo rozważyć swoje możliwości finansowe.
Kolejną wadą tego typu ogrzewania jest konieczność zbierania oraz odpowiedniego przechowywania opału. Choć drewno do kominków z płaszczem wodnym nie musi być przechowywane pod dachem to należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej osłony przed deszczem i śniegiem, ponieważ drewno o wysokim poziomie wilgotności nie będzie się rozpalać.
Do wad tego typu kominków zaliczane są również trudności, jakie towarzyszą ich montażowi. Jednak w związku z tym, że montaż zawsze powinien być realizowany przez specjalistę, nie będziemy się skupiać na tym punkcie.
Podsumowanie
Kominki z płaszczem wodnym, jak wszystkie pozostałe typy kominków posiadają wady i zalety. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego typu, który spełni nasze wymagania. Jest to szczególnie istotne, ponieważ koszt instalacji kominków z płaszczem wodnym przewyższa koszt montażu tradycyjnych kominków.
kominek z płaszczem wodnym godny polecenia HAJDUK VOLCANO WLh 18 670×510
Najnowsze komentarze