Jaki przewód kominowy do kominka
Kominek może posiadać kilka funkcji. Może ogrzewać dom lub mieszkanie, stanowić element dekoracyjny, albo dogrzewać pomieszczenia, w którym się znajduje. Trudno wyobrazić sobie kominek bez ognia. Dlatego, aby dobrze spełniał swoje zadanie, należy go podłączyć do przewodu kominowego o odpowiednich rozmiarach. Dzięki temu dym powstały podczas spalania drewna będzie odprowadzony prawidłowo na zewnątrz budynku.
Jak wyczyścić komin od dołu?
Jakie powinny być wymiary komina.
Przepisy dotyczące rozmiarów komina zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Pozostałe informacje dotyczące tego tematu znajdziemy w Polskiej Normie PN-89/B10425.
Najmniejszy wymiar przekroju oraz średnica murowanych przewodów kominowych o ciągu naturalnym nie może wynosić mniej niż 0,14 metra, a w przypadku kominów stalowych – 0,12 metra.
Minimalna wysokość komina odprowadzającego dym z tak zwanej kozy wynosi 4 metry licząc od miejsca podłączenia czopucha (rury łączącej kominek z kanałem w kominie) do wylotu przewodu kominowego.
Wielkość przekroju przewodów kominowych powinna wynosić:
- dla kominków zamkniętych z paleniskami umożliwiającymi pracę przy otwartych drzwiczkach – przewód prostokątny o powierzchni 400 cm, przewód okrągły o średnicy 200 milimetrów;
- dla kominków zamkniętych, gdzie paleniska pracują tylko przy zamkniętych drzwiczkach – przewód prostokątny o powierzchni 250 cm, przewód okrągły o średnicy 153 milimetrów;
- dla kominków otwartych – przewód prostokątny o powierzchni 400 cm, przewód okrągły o średnicy 200 milimetrów.
Jeśli w domu mamy już stary przewód kominowy i zamierzamy podłączyć do niego nowy kominek, w pierwszej kolejności powinniśmy zlecić kominiarzowi sprawdzenie, czy dany przewód nadaje się do użytkowania. Niestety, często tak nie jest. Wtedy pozostaje sprawdzenie, czy jest możliwa jego renowacja. Odbywa się to przez tak zwane koszulkowanie, czyli umieszczenie we wnętrzu istniejącego komina odpowiedniej rury ze stali kwasoodpornej. Renowację można przeprowadzić pod warunkiem, że stary komin ma wymiary 14×14 cm i większe, lub średnicę minimum 150 mm. Nawet, jeśli komin spełnia wymagania co do wymiarów, kominiarz musi jeszcze określić jego stan fizyczny. W przypadku bardzo zniszczonego komina renowacja po prostu jest nieopłacalna.
Wymagania dla przewodów kominowych służących do podłączenia wkładów kominkowych.
Przewody kominowe nie mogą mieć żadnych przewężeń ani odchyleń od pionu powyżej trzydziestu stopni. Komin musi posiadać tzw. wyczystkę, dzięki której będą gromadzone i usuwane pozostałości po spalaniu opału. Jeśli mamy zbyt duży przewód kominowy, możemy go pomniejszyć do odpowiednich rozmiarów stosując wcześniej wspomnianą metodę koszulkowania. Przekrój zbyt mały może powodować zmniejszenie ciągu i cofanie się spalin. Zbyt duży ciąg natomiast z czasem doprowadzi do uszkodzenia kominka.
Przewód kominowy musi być odporny na wysoką temperaturę oraz na wilgoć. Jego izolacja cieplna powinna być zrobiona profesjonalnie. Dobrym rozwiązaniem jest budowanie przewodu kominowego wewnątrz budynku. Dzięki temu straty ciepła są znacznie mniejsze.
Podciśnienie w przewodzie kominowym powinno wynosić 10 – 12 Pa, aby ciąg był odpowiedni. Jeśli ciąg będzie zbyt słaby pozostają dwa rozwiązania. Pierwszym jest przebudowa komina (zazwyczaj uszczelnia się go lub wydłuża). Drugim rozwiązaniem jest instalacja mechanicznego wyciągu kominowego. Taki elektryczny wentylator, umieszczony na wylocie komina umożliwia regulację ciągu na takim poziomie, jaki jest wymagany do prawidłowej pracy danego kominka.
Budowa komina powinna być dokładnie przemyślana. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od wszelkiego rodzaju łatwopalnych materiałów. Odległość ta nie może być mniejsza niż 16 cm. Wylot komina musi znajdować się co najmniej 60 centymetrów nad kalenicą dachu płaskiego (gdzie kąt nachylenia jest mniejszy niż 12 stopni) oraz dachu stromego z pokryciem łatwopalnym (gontem lub strzechą) i co najmniej 30 centymetrów nad powierzchnią dachu stromego z pokryciem niepalnym.
Najnowsze komentarze